Tarbiya fanidan 2023- 2024 o’quv yili uchun tuzgan ish rejasi



Yüklə 2,08 Mb.
səhifə1/34
tarix28.11.2023
ölçüsü2,08 Mb.
#134473
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   34
tarbiya togarak 2023


Tasdiqlayman”

MMIBDO’­­__________________________________




TARBIYA fanidan 2023- 2024 o’quv yili uchun tuzgan
ISH REJASI





Mavzular nomi

Soati

Muddat

Vaqti

1

Ona yurtim - oltin beshigim

1







2

Rostgo‘ylik ­­jamiyat ravnaqi!

1







3

Inson axloqi bilan go’zal

1







4

Harakat qilmagan baxtga yetolmaydi

1







5

Ilm va zakovat tushunchasi


1







6

Qadriyatlar beshigisan mahalla

1







7

Liderlikka hos husussiyatlar

1







8

Kelajak kasblari

1







9

Kelajak kasblari Amaliy mashg’ulot

1







10

Maqsadga qanday erishiladi?

1







11

Baxt oilada

1







12

Biznesni boshlash uchun zamonaviy g’oyalar

1







13

Do’stlik va mehr oqibat

1







14

“Befarqlik va loqaydlik”


1







15

Frilanserlik XXI asr kelajagi


1







16

Frilanserlik XXI asr kelajagi

1







17

Hayvonlarga g’amxo’rlik qilish


1







18

“Eng buyuk jasorat‘‘


1







19

Din va axborot iste’moli madaniyati

1







20

Inson umri bebaho nemat

1







21

Inson va huquqlari oliy qadriyat

1







22

Korrupsiyasiz – jamiyat quramiz.

1







23

Ishonchsiz xatti-harakatlar


1







24

Ogohlik davr talabi

1







25

“Kiber makon va biz

1







26

Qiyin vaziyatda xissiyotlarni boshqarish


1







27

Sabr toqat oxirigacha borishni anglatadi

1







28

Suv-hayot manbai


1







29

Tabiatni asrash hayotni asrash


1







30

Tanqidiy fikirlash

1







31

Tejamkorlik yaxshi fazilat


1







32

Tushkunlik va bezovtalikni boshqarish


1







33

Til bilgan dunyo ko’radi

1







34

Men tanlagan kasb


1









Jami:


34







1-Mavzu: ― Ona yurtim - oltin beshigim
Mashg’ulotning maqsadi:`quvchilarga O`zbekiston muqaddas makon, Vatanga hurmat, qadriyatlarni ulug`lash, o`zlikni anglash tuyqularini shakllantirish..O`quvchilarni mustaqillik, erk va vatanparvarlik haqidagi dunyoqarashlarini o`stirish.
Tayanch kompetensiya elementlari:
O’z-o’zini rivojlantirish kompetensiyasi: kattalarni hurmat qilish, ularning nasihatiga amal qilish, jamoat joylarga o’zini tuta bilish.
Milliy va umummadaniy kompetensiyasi: milliy bayramlarni, milliy qadriyatlarni, o’zi yashab turgan tarixiy obidalarni bilish va bir-biridan farqlash.
Mashg’ulotning usuli: Aqliy xujum, savol javob, guruhlarda ishlash.
Mashg’ulotning shiori: Biz tanlagan yo‘l. O‘zbekiston ulkan imkoniyatlar yurti. !
Didaktik jihoz: Vatanimiz tarixiga oid rangli suratlar, alloma va buyuk shaxslar portretlari, tarqatma materiallar, slaydlar.
Texnik jihoz: Diaproektor, ekran. "Milliy istiqlol g`oyasi va ma'naviyat asoslari" fanlaridan tayyorlangan proeksion materiallardan mavzuga oid bo`lganlaridan foydalanish.
Darsning borishi:
1.Tashkiliy qism: Salomlashish,davomat,tozalik
II.Asosiy qism:
1-savol. Ushbu rasmlardan foydalanib, mustaqillik so`ziga izoh berishga harakat qiling
2-savol. "Shu aziz Vatan - barchamizniki" deganda nimani tushunasiz?
3-savol. Nima uchun "Tinchlik uchun kurashmoq kerak" deyiladi? Hech o`ylab ko`rganmisiz?
O`quvchilarning javoblarini o`qituvchi umumlashtiradi
Ona yurtim - oltin beshigim
Insonlarni, ularning nomi, yodini aziz etgan tabarruk Vatan undan-da zizroq. Dunyoning yarmidan ko‘p azizu avliyosini, shohu sultonini dunyoga keltirgan mo‘tabar zamindir bizning diyorimiz. Zarrasi ko‘zlarga to‘tiyo, g‘ubori oltindan qimmat, har maysasi – ibrat, har boshog‘idan hadis unib chiqquvchi purhikmat tuproq. Bunda qatlam-qatlam ma’rifatu tamaddun, qatlam-qatlam bo‘lib azizu avliyolar yotibdilar. Ko‘hna kitoblarning shahodat berishicha, birgina Samarqand tuprog‘ining o‘zida 400 mingga yaqin valiylaru azizlar xoki o‘z mujassamini topgan. 400 ming bedor, uyg‘oq ruh kechayu kunduz yurt uzra panoh bo‘lib turibdi. Shu sababli, bu manzillarga qadam bosganda qalb ilohiy hayajonlar ila mavjlanadi, tan va ruh beixtiyor jimirlay boshlaydi.
Insonning azizligiyu millatning buyukligini, or-nomus va g‘ururni, iftixor bilan sha’nu shavkatni o‘zida mujassam etgan manzilu makonlar, shaharlar va kentlar, binolaru ko‘chalar, yo‘llar va ko‘priklar… Bular bir kundayoq, o‘z-o‘zidan osmondan tushgani yo‘q, albatta. Bular – Istiqlolning, shu davru zamonning inshootlarga, maydonlar, ko‘cha va xiyobonlarga aylangan eskirmas hujjatlari, orzu-maqsadlarimizning Vatan kitobidan mangu maqom topgan sarg‘aymas sahifalari, farzandlarimiz baxti-kelajagining nurlanib turgan timsollari.
Oradan bir yil o‘tib, xalqimiz tarixidagi eng buyuk olamshumul voqea – O‘zbekiston mustaqilligi e’lon qilingandan keyin, Istiqlolning ilk sanasiga hazrat Alisher Navoiy yili deb ramziy-timsoliy nom berilishi bilan davlatimiz o‘z tanlagan yo‘li, insonparvarlik va tinchliksevarlik g‘oyasi, maqsad va muddaosini jahon ahliga ma’lum qildi.
O‘shanda, ya’ni, 1991 yilning 28 sentabr kuni Toshkent shahrida Alisher Navoiy haykali va O‘zbekiston Milliy bog‘ining ochilish marosimida Prezidentimiz so‘zlagan nutq, jumladan, ta’kidlab aytilgan quyidagi so‘zlar barchamizni hamisha ogohlik va hamjihatlikka undab turadi:
III.Mashg’ulotni yakunlash:
Aziz o`quvchilar! O`z aqli zakovatingiz, bilim va tafakkuringiz, kuch-g`ayratingizga, tog`dek tayanchingiz Vataningizga suyanib, marrani katta oling. Marrani doimo baland olib yashang, ertangi kun bizniki, sizdek shijoatli yoshlarimizniki!Shuni unutmangki, kelgusida erishadigan har bir g`alabangiz-yurtmiz g`alabasi O`zbekiston g`alabasidir!Mashg’ulot davomida o`qituvchi javob bergan o`quvchilarni fikrlarini ochiqdan-ochiq tanqid qilmagan holda, to`qri yo`naltirib, rag`batlantirib borishi shart.
Ushbu darslar oddiy ma'ruzavozlikdan iborat bo`lmasligi, berilayotgan topshiriqlarni ko`proq amaliy tomonlariga e'tibor qaratilishi lozim.

2-Mavzu: Rostgo‘ylik ­­jamiyat ravnaqi!
Mashg’ulotning maqsadi:`o’quvchilarga Rostgo’ylik yaxshi fazilat ekanligi o`zlikni anglash tuyq’ularini shakllantirish..O`quvchilarni mustaqil, rost so’zlash va dunyoqarashlarini o`stirish.

Yüklə 2,08 Mb.

Dostları ilə paylaş:
  1   2   3   4   5   6   7   8   9   ...   34




Verilənlər bazası müəlliflik hüququ ilə müdafiə olunur ©genderi.org 2024
rəhbərliyinə müraciət

    Ana səhifə